Zijn deze maatregelen al officieel?
Nog niet. In dit artikel bespreken we de nieuwe maatregelen die de Vlaamse regering reeds heeft goedgekeurd op 13 maart 2026. Nu moeten zowel de SERV (sociaal economische raad van Vlaanderen) als de Raad van State hierover nog hun advies geven. De maatregelen zullen pas definitief worden na publicatie in het Belgisch Staatsblad.
Totdat dit wetgevingsproces is afgerond, kunnen de voorgestelde maatregelen nog wijzigen en hebben ze nog geen juridische kracht.
Wat is het Vlaams opleidingsverlof (VOV)?
Het VOV (dat is het vroegere betaald educatief verlof) is van toepassing voor werknemers uit de privé- sector die tewerkgesteld zijn bij één of meerdere werkgevers in het Vlaamse Gewest.
Je werknemers die minstens halftijds tewerkgesteld zijn hebben het recht om afwezig te zijn om bepaalde opleidingen te volgen met behoud van hun loon.
Dit loon is begrensd tot 3.714 euro bruto per maand (geïndexeerd bedrag schooljaar 2025/2026). Jij betaalt dit loon, maar je krijgt wel een tussenkomst van de Vlaamse overheid.
Lees meer: "Wat is het Vlaams opleidingsverlof?"
Wat wijzigt er?
Na de aanpassingen voor het vorig schooljaar, worden de regels rond het VOV opnieuw aangepast voor het schooljaar 2026-2027.
De wijzigingen zorgen ervoor dat erkende opleidingen beter aansluiten bij de behoeften van de arbeidsmarkt, dat het gemeenschappelijk initiatiefrecht wordt verankerd, dat het werkgeversforfait wordt verhoogd, dat werknemers dubbel zoveel uren krijgen om examens af te leggen en dat misbruik beter wordt voorkomen.
Bovendien komen je werknemers opnieuw in aanmerking voor het VOV als ze minstens 50 % werken van een voltijds uurrooster.
Vorig schooljaar moest een werknemer minstens 80 % tewerkgesteld zijn én gemiddeld minstens 28 uur per week werken. Voor deeltijdse werknemers wordt het maximumaantal uren VOV bovendien pro rata toegekend, in verhouding tot hun contractuele arbeidsduur.
Indien je werknemer uitsluitend in het weekend werkt, kan deze enkel VOV opnemen tijdens geplande werkdagen.
Hoger werkgeversforfait
Ook de tussenkomst die je ontvangt van de Vlaamse overheid (dit is voor elk uur dat je werknemer aanwezig is op een erkende opleiding) stijgt. Het loonforfait dat in het schooljaar 2025/2026 nog werd verlaagd tot 14,91 euro per uur, zal vanaf volgend schooljaar (2026/2027) terug worden opgetrokken tot 24,50 euro per gevolgd uur.
Stel een werknemer volgt een opleiding van 3 uur per week. Dan wijzigt de tussenkomst als volgt:
- Oude regeling: 3 uur x 14,91 euro = 44,73 euro per week
- Nieuwe regeling: 3 uur x 24,50 euro = 73,50 euro per week
Informeer zeker ook je Client Advisor over de dagen dat je werknemer Vlaams opleidingsverlof heeft gevolgd. Zo kan deze voor een correcte loonverwerking zorgen. De terugbetaling van de loonkost dien je zelf aan te vragen. Meer info over de aanvraag- en terugbetalingsprocedure vind je via deze link.
Structurele verankering van het gemeenschappelijk initiatiefrecht
Het gemeenschappelijk initiatiefrecht wordt vanaf het schooljaar 2026‑2027 definitief ingevoerd en blijft dus structureel van toepassing.
Je werknemer kan 125 uur VOV per jaar opnemen. Op jouw voorstel kan daar nog 125 uur erkende opleiding bijkomen, zonder verplichting voor jou of je werknemer. Zo loopt het maximum op tot 250 uur per jaar. Vraag je een terugbetaling aan, dan moet je voortaan aangeven op wiens initiatief het VOV werd aangevraagd.
Focus op arbeidsmarktgerichte opleidingen
De Vlaamse regering wil erkende opleidingen sterker richten op wat de arbeidsmarkt nodig heeft.
De opleidingen moeten bijdragen aan de productiviteitsverhoging, de competentieversterking van werknemers en het wegwerken van knelpunten op de arbeidsmarkt.
Opleidingsverstrekkers moet hun opleidingen elektronisch registreren in de opleidingsdatabank van de Vlaamse overheid.
Voortaan zullen enkel nog volgende vormingen in aanmerking komen voor het VOV:
- Opleidingen gericht op basiscompetenties (basisgeletterdheid, rekenvaardigheid, digitale basisvaardigheid, mediawijsheid, Nederlands voor anderstaligen)
- Opleidingen gericht op het aanleren van technologische, technische, exacte wetenschappelijke of wiskundige kennis en de toepassing ervan in beroepen. Concreet betreft dit de STEM opleidingen erkend door de VDAB
- Taalopleidingen Nederlands, Frans, Duits of Engels die leiden tot de verwerving van ten hoogste niveau B1
- Opleidingen die toegang geven tot een knelpuntberoep uit de knelpuntberoepenlijst van de VDAB.
- Opleidingen die inspelen op een toekomstig sectoraal tekort aan competenties aangetoond door een competentieprognose.
- Mentoropleidingen
- Opleidingen met betrekking tot het sociaal overleg, arbeids- en sociaalrecht zodat men met kennis van zaken kan deelnemen aan sociaal overleg op ondernemingsniveau
- Opleidingen gericht op de aanpak van klimaat-en energietransitie of digitale transitie (nieuwe categorie!)
- Opleidingen die leiden tot een eerste diploma secundair onderwijs. De erkenning van de opleidingen die leiden tot alle diploma’s van een hoger kwalificatieniveau dan hetgeen de werknemer al bezit worden afgeschaft. Dit behoudens indien deze opleiding van een hoger kwalificatieniveau tot één van de andere toegelaten categorieën behoort of dat het een loopbaangerichte opleiding is.
De opleidingen om algemene arbeidsmarktcompetenties aan te leren komen niet langer in aanmerking. Een aantal opleidingen worden bovendien expliciet uitgesloten:
- Opleidingen die noodzakelijk zijn om het werk uit te voeren waarvoor je werknemer werd aangeworven en die ten laste zijn van jou als werkgever op basis van een wettelijke bepaling of een CAO.
- Noodzakelijke opleidingen ten gevolge van louter interne organisatorische of technologische wijzigingen en die dienen om je werknemers hiermee te leren werken in hun huidige functie. Uitzondering hierop is de opleidingen om je pas aangeworven werknemers op te leiden als deze nog niet over de nodige competenties beschikt. Je kan tot 6 maanden na de aanwerving gebruik maken van VOV voor deze nieuwe werknemers.
Een overgangsmaatregel is voorzien voor werknemers die een meerjarige opleiding begonnen die niet langer erkend is. Ze zullen deze kunnen beëindigen.
Gunstig preadvies nodig voor bedrijfsinterne opleidingen?
Als je binnen je onderneming opleidingen organiseert voor je werknemers, komen deze slechts in aanmerking voor het VOV op voorwaarde dat je hiervoor een positief preadvies ontving van de Vlaamse overheid.
Een bedrijfsinterne opleiding wordt gedefinieerd aan de hand van volgende drie criteria.
1° de opleiding is alleen opengesteld voor werknemers met een bepaald functieprofiel binnen dezelfde onderneming of organisatie
2° de opleiding is uitsluitend gericht op de huidige functie van de werknemer binnen de onderneming of de organisatie en niet op een functie die onder invloed van een grondig wijzigende omgeving sterk aan het veranderen is
3° de opleiding wordt gegeven door een instructeur, opleider of een begeleider die als werknemer of gelijkgestelde onder het werkgeversgezag staat van dezelfde werkgever als de werknemer die de opleiding volgt, of van de gebruiker, als de werknemer die de opleiding volgt, een uitzendkracht is.
Indien je opleiding beantwoordt aan één van deze criteria wordt ze beschouwd als een bedrijfsinterne opleiding en met je een preadvies vragen aan departement WEWIS van de Vlaamse overheid. Dit kan zelfs nog gebeuren tegelijk met de terugbetalingsaanvraag. Maar je vraagt dit best vroeger aan om onaangename verrassingen te vermijden.
Aanwezigheidsbeleid en sancties
Voor opleidingen met verplichte aanwezigheid krijgt je werknemer VOV voor de effectief gevolgde uren. Deelname is vereist aan EVC (evaluatiecommissie) (16 uur) én aan het examen (nu ook 16 uur). Opleidingsverstrekkers die hun administratie herhaaldelijk niet naleven, riskeren schorsing.
Inwerkingtreding
De maatregelen gelden vanaf 1 september 2026. De nieuwe regels voor de registratie van opleidingen gaan al in op 1 juli 2026, zodat jij als werkgever tijdig kan nagaan of een opleiding in aanmerking komt voor VOV.
Wat doet Securex voor jou?
Een volledig overzicht van het Vlaams opleidingsverlof vind je in ons dossier op Lex4you.
Indien je hierover nog vragen zou hebben aarzel niet om je Legal Advisor te contacteren via myHr@securex.be
Bronnen
- Voorontwerp van besluit van de Vlaamse Regering tot wijziging van het besluit van de Vlaamse Regering van 21 december 2018 tot uitvoering van afdeling 6 – toekenning van betaald educatief verlof in het kader van voortdurende vorming van de werknemers – van hoofdstuk IV van de herstelwet van 22 januari 1985 houdende sociale bepalingen en tot wijziging van artikel 4 van het besluit van de Vlaamse Regering van 17 mei 2013 betreffende de loopbaanbegeleiding, wat betreft de hervorming van het Vlaams opleidingsverlof
- Nota aan de Vlaamse Regering.
- Hervorming Vlaams opleidingsverlof: wijziging Gerechtelijk Wetboek en herstelwet van 22 januari 1985 met sociale bepalingen (ontwerp en memorie van toelichting)
- Handleiding VOV voor werkgevers